Jesteśmy butikowym biurem nieruchomości premium zajmującym się sprzedażą nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga! i życzymy owocnej lektury.

Odwiedź stronę Odwiedź stronę

Plac Na Groblach 2/2B
31-101 Kraków

7922199580
blackhouserealty.pl

669116800

  • Design

Stylów wnętrzarskich jest obecnie kilkadziesiąt, a może już nawet kilkaset? Wybraliśmy te, które uważamy obecnie za najbardziej wyrafinowane, choć nie zawsze wiążące się z zastosowaniem drogich materiałów i mebli. Rozumiane jako: wyszukane, eleganckie i ze smakiem dopasowane do współczesnych potrzeb.

 

Styl klasyczny

Zaczynamy od stylu, który nigdy nie przemija. Jest ponadczasowy, bo oparty na idealnych proporcjach i kojarzący się z najwyższą jakością wykonania. Jego kolebką jest Europa. Podobnie, jak art deco i wiktoriański, styl klasyczny inspiruje się kulturą starożytnej Grecji i Rzymu. Stąd biorą się jego przemyślane proporcje, zamiłowanie do ładu przestrzennego i symetrii. Poprzez wieki i różne wpływy kulturowe styl klasyczny rozwija się i regionalnie nabiera pewnych cech charakterystycznych. Wśród nich najbardziej znany jest angielski. Są jednak elementy, którymi charakteryzuje się w każdym wydaniu: to stonowana, ciepła kolorystyka, harmonijny układ, wysokiej jakości materiały wykończeniowe i prosta elegancja w każdym detalu. Styl klasyczny lubi kontrasty. Doskonale komponuje się na bazie ciemnego drewna w połączeniu z prostymi, jasnymi meblami. Szlachetności wnętrzu dodadzą dodatki w kolorze złota: stylowy żyrandol, rama lustra, rozmaite eleganckie detale. Najbardziej dekoracyjny jest styl angielski, który wprowadza do wnętrza wzory kwitnących róż, szkockiej kraty czy też pasy.

Dom w Alwernii, sprzedaż: Mateusz Gąsior. 

 

Styl nowoczesny

 

Bezpośrednio wywodzi się on ze stylu klasycznego i w spadku bierze od niego tę elegancką prostotę i symetrię, stonowaną kolorystykę, szlachetne i dobrej jakości materiały. Punktem wyjścia dla stylu nowoczesnego jest funkcjonalność i tu tkwi jego wyrafinowanie. Nowoczesne domy wyposażone są w szereg innowacji, jak system inteligentnego sterowania oświetleniem, oknami i żaluzjami czy domowymi urządzeniami. Materiały są nie tylko wyrafinowane estetycznie, ale również trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Ważne jest też dążenie do uzyskania maksymalnego efektu przestronności, stąd dominują tu biele na ścianach oraz geometryczne meble, których linie podkreślają ruch wertykalny bądź horyzontalny. Styl nowoczesny nie obędzie się również bez ikonicznych, designerskich form. Fotel RM58 Modzelewskiego, Lounge Chair Eamesa, a może Egg Arnego Jacobsena? Często koresponduje on bezpośrednio z minimalistycznym, dlatego nazwy są niekiedy stosowane wymiennie.

Styl art deco

 

Art deco pojawia się w latach 20. XX wieku. To czas, kiedy rośnie potrzeba podkreślania swojej elitarności i majętności. Jest więc niezwykle ozdobny i efektowny, jednak żongluje wyłącznie wysokiej jakości eleganckimi dekoracjami. Już sama nazwa stylu sugeruje, że w tym przypadku wyrafinowanie pojmowane jest jako coś, co ma być widoczne i nie pozbawione połysku. Złoto, srebro, stal i chrom. Gładkie i błyszczące powierzchnie. Szlachetny kamień, lite drewno i szkło. Kolorystyka jest również stonowana, jednak na jej tle połyskują szlachetne dodatki. Wyraźnie widać również dbałość o każdy detal oraz zamiłowanie do geometrycznych wzorów i wyrafinowanego wzornictwa. Obowiązkowe są lustra, szlachetne, pikowane tkaniny lub ozdobione wyszukaną ornamentyką i biżuteryjne wręcz dodatki.

 

Styl kolonialny
Trochę eklektyczny i będący doskonałym wyborem dla globtroterów styl kolonialny mocno jest osadzony w kulturze brytyjskiej, jednak wzbogacony o dorobek tych regionalnych, w których się rozwijał. Głównie indyjskiej, afrykańskiej, kanadyjskiej i australijskiej. Łączy on w sobie luksus, wygodę z nutą egzotyki. Klasę, którą podkreślają masywne, drewniane meble wykonane najczęściej z egzotycznych gatunków, np. palisandru, merbau, mahoniu czy wenge. Mają one zwykle ciemną barwę i wyrazisty rysunek, które nadają wnętrzu charakteru. Ściany są wykończone w stonowanej, raczej jasnej kolorystyce, dlatego wspomniane meble doskonale odbijają się na ich tle. Niezwykle ważnym elementem aranżacyjnym są dekoracyjne tkaniny i tekstylia. Tkany ręcznie dywan ze szlachetną ornamentyką, obicia mebli z wysokiej jakości tapicerki, a najczęściej z naturalnej skóry oraz ozdobne obrusy. Ważnym elementem wystroju wnętrz w stylu kolonialnym są również rośliny. Szczególnie te egzotyczne.

 

Styl glamour

 

Niezwykle teatralny, nawiązujący do hollywoodzkiego blichtru i wystawności styl glamour cechuje dążenie do maksymalnego rozświetlenia przestrzeni. Do błyszczących, połyskujących materiałów i wykończeń. I do wyrafinowanych detali wykonanych ze szlachetnych metali oraz unikalnych wzorów. To wysmakowana wzorniczo przestrzeń świadcząca o zamiłowaniu do luksusu. Daleka od minimalizmu i budująca nastrój dla wielowymiarowych, zmysłowych doznań. W stylu glamour spotykamy, m.in. kryształowe żyrandole, lustra w dekoracyjnych ramach i rozmaite bibeloty wykonane z masy perłowej i innych szlachetnych materiałów. Na ścianach goszczą tapety w barokowych wzorach czy lamperie i listwy sufitowe. Meble to często zabytkowe, pikowane sofy ze stylizowanymi, rzeźbionymi nogami lub szezlongi. Komody, kredensy, toaletki ze złotymi wykończeniami, krzesła o ludwikowskich kształtach, etc. Glamour to wnętrze mające odzwierciedlać złote lata Hollywood. Musi błyszczeć, ale z klasą.

 

Styl industrialny

 

Najbardziej artystyczny i nonszalancki styl spośród wymienionych, ale w równym stopniu, co one zasługujący na miano wyrafinowanego. Wywodzi się on z porzuconych, nowojorskich manufaktur, w których osiedli artyści pozostawiając w tych przestrzeniach surową ramę i uzupełniając plastycznymi dekoracjami. Bardzo szybko ten industrial pokochała amerykańska, a potem europejska socjeta, nadając mu luksusowego rysu. Zbudowany na kontrastach: szorstkie – gładkie, miękkie – twarde, ciepłe – zimne styl loftowy buduje swoje wyrafinowanie poprzez zaskakujące, malarskie łączenia rozmaitych materiałów oraz dekoracje i przedmioty wywodzące się z epoki przemysłowej. Mające walor zabytkowości stare radioodbiorniki, piecyki węglowe, rowery, instrumenty muzyczne. W industrialu królują przydymione barwy, jakby pokryte cienką warstwą kurzu, dlatego na ich tle doskonale błyszczą elementy z przybrudzonego złota czy miedzi oraz niecodzienne kolory kanapy czy tekstyliów: musztardowy, bordo, turkus.

Bez względu na wybrany styl wyrafinowana zawsze będzie naszym zdaniem przestrzeń zaaranżowana ze smakiem i wyobraźnią. W oparciu o własne gusta i z umiarem, który bierze pod uwagę funkcjonalność oraz trwałość i jakość. To jest bezcenne.

 

UdostępnijUdostępnij na Facebooku

Bądź na bieżąco!

Zostaw swojego maila aby być na bieżąco.

Please wait...

Wysłano!